Aktuální trendy ve stavebnictví: velkým firmám se dařit bude, malé ať se připraví na horší časy

18. 2. 2021 | redakce

Před nástupem druhé vlny pandemie COVID-19 zaznamenalo stavebnictví mírné zlepšení – vypadalo to, že se blýská na lepší časy. Číslo meziročního propadu se oproti situaci v srpnu snížilo z 9,7 procenta na 8,2 procenta. Vše tedy vypadalo celkem optimisticky – tedy, před nástupem druhé vlny. A dopady na sebe nenechají čekat - analytici očekávají v dalších měsících opětovné zhoršení.

Vývoj situace ve stavebnictví v uplynulém roce

České stavebnictví by mělo dle analytiků zaznamenat meziroční pokles o sedm až osm procent. Další rok tedy stavebnictví přát nebude.

Velké firmy se nepotýkají ani tak s nedostatkem zakázek, ten naopak roste. Developerské projekty, schválené před začátkem krize, běží dál podle plánů. A staví se dál. Firmám však chybějí pracovníci, a to především ti ze zahraničí. Mnoho dělníků se vrátilo vzhledem k nejistým okolnostem zpět do vlasti, a vzhledem k uzavírání hranic a nejistým podmínkám k cestování příliv pracovní síly do Česka ustal.

Dle dat poskytnutých Českým statistickým úřadem stavebnictví v září zaznamenalo meziroční pokles o 8,2 procenta – jedná se o nejvyšší pokles od měsíce dubna. Za posledních devět měsíců došlo k poklesu o 6,6 procenta. Pozemní stavitelství (výstavba bytů, kanceláří nebo skladů), meziročně kleslo o 8,9 procenta po srpnovém poklesu o 11,2 procenta. Inženýrské stavitelství společně s výstavbou dopravní infrastruktury kleslo o 6,7 procenta, zatímco v srpnu byl zaznamenán propad 6,2 procenta.

Velkým firmám se dařit bude
Velkým firmám se dařit bude

Dařit se bude velkým firmám s velkými zakázkami. Malé firmy na tom budou hůře

Podle analytiků by se mělo stavebnictví připravit na další pokles, a to zejména menší firmy, nebo společnosti orientované více na zakázky v soukromém sektoru. Velké stavby zaměřené na infrastrukturu se realizace dočkají – jsou obvykle realizovány v rámci dlouhodobých rozpočtů a plánování. Počet zakázek do soukromého sektoru se naopak sníží – je to logické. Vzhledem k nejistotě, která nebere konce, bude snížení počtu objednávek výsledkem výpadků příjmů běžných občanů a změnou přístupu investorů, kteří budou méně ochotni riskovat.

Na druhé straně pozorujeme vzrůstající trend rekonstrukcí v rámci domácností. Lidé tráví více času doma, je pro ně důležité trávit čas v příjemném prostředí. Stavební úpravy se však netýkají jenom vylepšení, ale také zaměření na funkční změny – mnoho lidí pracuje v režimu home office a pokud doma mají navíc děti školou povinné, je vytvoření klidného místa pro práci téměř nezbytnou nutností.

Zároveň lidé mohou brát rekonstrukci svého bytu či domu jako dobře uložené peníze – rekonstrukcí zhodnotí svou nemovitost.

Jak se připravit?

Pokud jste majitelem menší firmy zaměřené spíše na rekonstrukce v domácnosti, bude největší výzvou řízení firemních peněz. Stavebnictví je velmi specifický obor závislý na fungujících a plynulých odběratelsko – dodavatelských vztazích. Máme pro vás několik tipů, jak se vyhnout tzv. dominovému efektu, kdy stačí, aby vám několik klientů nezaplatilo, nebo se jim změnila finanční situace, a vy zůstanete s dluhy, paralyzovanou firmou a plným skladem materiálu, pro který můžete najít uplatnění až za několik měsíců.

  1. Nechte si materiál vždy zaplatit klientem dopředu. Že jste to dosud nevyžadovali a máte postavenou klientskou základnu na důvěře? Doba se změnila a všichni, kdo o vaše služby stojí pochopí, že se mění i pracovní postupy a firmy musí přijímat preventivní opatření.
  2. Pokud je vaším klientem firma, proklepněte si ji. Zjistěte její rizikový profil, platební morálku a další údaje, díky kterým budete mít jistotu, že zaplatí včas. Nebo alespoň, že zaplatí.
  3. Komunikujte se svými zákazníky a oslovte nové. Jak na to? Několik tipů najdete v našem předchozím článku.
  4. Upravte si splatnost vydaných a přijatých faktur. Peníze za vystavené faktury můžete dostat hned. A splatnost těch přijatých si odložit. Jak? Zkuste Cashbot, pomáhá firmám ve stavebnictví uvolnit peníze na provozní financování.

Cashbot.cz

Cashbot.cz
Dlouhá 730/35, 11000 Praha
Tel: +420 800 939 495

Další články

Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost

Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.

Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou

Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.

Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?

Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.

Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky

V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.

Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR

Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!

Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?

Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.

TOPlist