Změny v novém občanském zákoníku týkající se nemovitostí
Nový občanský zákoník, který bude platit od 1.1. 2014 přináší řadu změn i ve vztahu k vlastnictví nemovitostí. Stavba se stane součástí pozemku, ke změně dojde i u daně z převodu nemovitosti, znaleckého posudku, předkupního práva, které zaniká, sousedských vztahů a práv, reklamací, zápisů do katastru nemovitostí a vztahů pronajímatele a nájemce.
Stavba se stane součástí pozemku
Od roku 1950 se v Československu budova a pozemek, na němž je budova postavena, považují za dvě samostatné věci a je tedy možné, že každá bude v majetku někoho jiného. V převážné většině okolních států však budova tvoří součást pozemku, na němž stojí. Podobným trendem by se měla ubírat i situace v České republice.A tak došlo v novém občanském zákoníku k důležité změně. Pokud v současné době má pozemek a budova jednoho vlastníka, stává se budova automaticky součástí pozemku. Pokud má budova a pozemek rozdílné vlastníky, bude se situace ubírat tím směrem, aby se stali jedním. Nebude již možné, aby vlastník prodal pozemek a nechal si pouze budovu, či naopak (§ 506 NOZ).
Čili díky novému občanskému zákoníku nebude možné začít suverénně stavět na cizím. Stavba by pak nepatřila tomu, kdo ji postavil, ale zhodnocovala by pozemek vlastníka pozemku. Čili od 1. ledna 2014 by měl stavebník stavět pouze na vlastním pozemku. Tento princip však lze prolomit zřízením takzvaného práva stavby. To umožňuje stavebníkovi postavit a po určitou dobu také vlastnit stavbu na cizím pozemku, respektive na právu stavby. Toto právo vznikne nejčastěji na základě smlouvy a bude zapsáno do katastru nemovitostí. Vzniknout však může i rozhodnutím soudu, ale i vydržením.
Jelikož má být vlastníkem pozemku a stavby nakonec stejná osoba, lze zřídit právo stavby jen na dobu určitou - nejvýše 99 let, obvykle však na kratší dobu, která bude odpovídat návratnosti investice do stavby. Po dobu trvání práva stavby je stavebník vlastníkem stavby. Tu tedy postaví, provozuje a vydělává na ní a má povinnost udržovat stavbu v dobrém stavu. Smlouva může stavebníkovi též uložit, aby stavbu provedl do určité doby. Po skončení práva stavby se stavba stane součástí pozemku a připadne do vlastnictví majitele pozemku, pokud se strany nedohodnou jinak - například na prodeji pozemku a nebo na zřízení nového práva stavby.
Daň z převodu nemovitosti
Během tohoto roku se hodně mluvilo o změnách ohledně odvádění daně z převodu nemovitosti. Výsledek je takový, že daň z převodu nemovitosti bude i nadále platit převodce. Jedinou změnou je, že nově bude moci být poplatníkem daně nabyvatel. To dříve nebylo možné. I když se strany domluvily a daň zaplatil nabyvatel, převodce mohl být pokutován za nezaplacení této daně. Nabyvatel bude nyní nadále sloužit jako ručitel, pokud se strany nedohodnou jinak (Zákon č. 500/2012 Sb., o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodku veřejných rozpočtů).
Znalecký posudek již nebude potřeba
U staveb pro bydlení a pro rekreační účely již nebude třeba nechávat vypracovávat znalecký posudek. Finanční úřad bude vyměřovat poplatníkovi daň ve výši tří čtvrtin ceny místně obvyklé. Pouze za předpokladu, že převodce nebude s touto částkou souhlasit, může si znalecký posudek nechat zpracovat a zaplatit daň z té částky, která pro něj bude výhodnější.Zaniká předkupní právo
Od 1.1.2015 zaniká předkupní právo v rámci spoluvlastnictví. Spoluvlastník bude moci prodat svůj podíl bez povinnosti nabídnout jej nejdříve ostatním spolumajitelům. Výhodou této změny bude zkrácení čekací doby, během níž budou moci ostatní spoluvlastníci nabídku prodeje přijmout nebo odmítnout. Na druhou stranu tak ostatní spoluvlastníci ztrácí právo odkoupit další části svého majetku, tedy bytů, domů apod. (Předkupní právo: § 2140 – 2149 NOZ).Úprava sousedských práv
Detailnější úpravu si zaslouží i úprava sousedských práv. V těchto opatřeních se myslí na dostatečnou vzdálenost oplocení od hranice pozemku, vlastnictví a nakládání s oplocením. Dále se zde řeší cizí emise na pozemek. Například když voda ze sousedova okapu stéká na váš pozemek a způsobuje podmáčení domu, budete mít právo na nápravu a odškodnění. Nebo pokud plody ze sousedova ovocného stromu padají na váš pozemek, stávají se vaším majetkem. To se ovšem nestane za předpokladu, že sousedovým stromem budeme třást (§ 1013 -§ 1036 NOZ).
Doba pro možnost reklamace se prodlouží
Podle nového občanského zákoníku se doba možnosti reklamace prodlouží na celých pět let od nabytí nemovitosti. Do této doby to bylo pouze půl roku. Pokud jste během této doby nemovitost nereklamovali, zaniklo vaše právo domáhat se soudně nápravy (§ 2079 NOZ a násl.).Zápis do katastru nově
Nový občanský zákoník myslí na zmenšení možnosti podvodů při převodu nemovitosti. Podle nového občanského zákoníku se bude mít každý z účastníků možnost bránit proti vkladovému řízení, které úřad povolil a provedl (nebo zamítl). Pokud účastníci nesouhlasí s postupem katastrálního úřadu, mohou se obrátit na soud. Do současnosti to platilo tak, že 'co je psáno, to je dáno.'Dále, zmocněnec, který bude zastupovat vlastníka, bude muset katastru předložit úředně ověřenou plnou moc. O vkladu provedeném zmocněncem pak bude katastr vhodným způsobem informovat i samotného vlastníka (§ 986 NOZ).
Vztah pronajímatel – nájemce
Nový občanský zákoník chrání ještě více práva nájemce. Týká se to například následujících změn. Nájemce je oprávněn v bytě chovat zvíře, pokud tím nezpůsobí pronajímateli nebo dalším obyvatelům domu nepřiměřené potíže. Pronajímatel je povinen udržovat byt po dobu trvání nájmu ve stavu způsobilém k užívání, i pokud nájemce neplatí. V případě, že nájemce v bytě trvale bydlí, může část bytu podnajímat třetí osobě i bez souhlasu pronajímatele. Podnájem vždy končí nejpozději společně s nájmem.Další změnou je, že pronajímatel smí požadovat kauci ve výši až šesti měsíčních nájemných (míněno bez záloh na energie). Podle současného občanského zákoníku to byly pouze 3.
Co se týče výpovědi z nájmu ze strany pronajímatele, to vždy byla a stále je komplikovaná situace. Podle nového občanského zákoníku žalobu k soudu podává vždy nájemce. Jedná se tedy o žalobu na neplatnost výpovědi z nájmu a pronajímatel žádnou žalobu nepodává. Pouze za předpokladu, že nájemce odmítne i přes oprávněnou výpověď byt opustit. Potom pronajímatel podává žalobu na vyklizení bytu. Fyzické vystěhování nájemce provádí exekutor. Nikoliv pronajímatel osobně (§ 2235 - § 2301 NOZ).
Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com
Další články
Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost
Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.
Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou
Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.
Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?
Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.
Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky
V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.
Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR
Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!
Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?
Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.