Pozor na vlastnictví přístupových cest k nemovitostem

12. 5. 2015 | Markéta Mazancová

Představte si, že se vydáte na svou chatu jako obvykle. Po vašem příjezdu vás však čeká nepříjemné překvapení. Soused, jemuž patří příjezdová cesta, si na ni dal závoru a zamkl ji pevným zámkem. Zprava to objet nelze, je tam příkop, zleva je plot a škodolibý soused tam stojí a vyhrožuje vám, že pokud vstoupíte na jeho pozemek, tak na vás pošle svého psa a nebo zavolá policii. Co teď? Jiná cesta k chatě zkrátka nevede. Pokud je cesta opravdu souseda, jedná soused v souladu s právem? Nebo jste v právu vy a soused jedná protiprávně? A je možné bránit se? A jak?

Musí být podle zákona k pozemku zajištěna přístupová cesta?

Ano. Ze zákona máte právo mít přístup na svůj pozemek. Podle Nového občanského zákoníku (NOZ), (zák. č. 89/2012 Sb.) se můžete pokusit aplikovat ustanovení o tzv. nezbytné cestě (§ 1029 až 1036)). V případě, že k vaší nemovitosti není žádná přístupová cesta spojená s veřejnou komunikací (veřejnou cestou se nejčastěji myslí pozemek v majetku obce), máte právo na zřízení věcného břemene chůze a jízdy (nově se věcné břemeno nazývá služebnost). Či na jiný způsob řešení situace (například prodej přístupové cesty). A to dokonce i soudní cestou. Zřízení věcného břemene však nemusí být zadarmo. Vlastník pozemku, na němž bude zřízeno věcné břemeno, má právo na kompenzaci. Nejčastěji finanční. Tedy vlastníkovi tohoto pozemku zaplatíte za to, že vám dovolí věcné břemeno zřídit a zapsat do katastru nemovitostí. Jak již řečeno, toto vše může ustanovit i soud.

Možné je oficiálně užívat i tzv. veřejnou cestu, která vede přes pozemek soukromé osoby. Hlavním znakem veřejné cesty je tedy její veřejné užívání,  tedy fakt, že po ní veřejně všichni jezdí. Pokud si nejste jisti, zda se o veřejnou cestu jedná, či byste to potřebovali písemně potvrdit, obraťte se na silniční správní úřad, v menších obcích na starostu. Tam vám vydají deklaratorní rozhodnutí, zda konkrétní cesta je, nebo není veřejnou cestou. 

Nejjednodušší je, pokud je přístupová cesta vaše, či alespoň veřejná
Nejjednodušší je, pokud je přístupová cesta vaše, či alespoň veřejná

Jakým způsobem lze zřídit věcné břemeno?

Pokud má být věcné břemeno zapsáno do katastru nemovitostí, je třeba, aby bylo sjednáno písemně. Účastníci mezi sebou sepíšou 'Smlouvu o zřízení služebnosti,' která může být sjednána úplatně či bezúplatně a také na dobu určitou a nebo na dobu neurčitou.


Samozřejmě v ideálním případě by věcné břemeno mělo být na dobu neurčitou, tedy navždy. Aby se již nikdy nemohlo stát, že k vašemu pozemku nebude přístup.

Pokojná držba

Před NOZ se jednalo o pokojný stav. Tento institut bylo dříve možné využít v případě, že vám vlastník příjezdové cesty zničehonic přestal umožňovat přístup k vaší nemovitosti. Přičemž do té doby jste odjakživa cestu využívali. S žádostí o využití pokojného stavu se postačilo obrátit na obecní úřad.

Podle NOZ se tento institut nazývá pokojná držba. S žalobou na ochranu pokojné držby se již však dnes musíte obrátit na soud. Je to tedy stejně komplikované jako obrátit se na soud s žádostí o ustanovení nezbytné cesty.

Pozor na vlastnictví přístupové cesty především v případě pořizování rekreačního objektu
Pozor na vlastnictví přístupové cesty především v případě pořizování rekreačního objektu

Zůstává věcné břemeno i v případě prodeje pozemku?

Ano, věcné břemeno není závislé na vlastníkovi nemovitosti. Tedy pokud svoji nemovitost prodáte, věcné břemeno na příjezdové cestě zůstává.

Může mi někdo zakázat prodat část pozemku, na který není přístup?

Nemůže. Prodat můžete cokoliv komukoliv. Nicméně jiný problém by mohl nastat v případě, pokud k nemovitosti nebude přístup a budoucí vlastník by na pozemku chtěl stavět. V takovém případě by mohl vzniknout problém se stavebním úřadem, který by stavbu bez přístupu nemusel povolit.

Pokud bude muset rozhodnout soud, podle čeho určí, která přístupová cesta je ta správná?

Soud zváží rozsah potřeb vlastníka nemovitosti bez přístupu a nejsnadnější možnost, kudy by přístupová cesta měla vést. Pokud došlo ke ztrátě přístupové cesty v důsledku rozdělení pozemků, může být přístupová cesta zřízena pouze přes tento rozdělený pozemek.

A zdaleka nemusí jít jen o cestu příjezdovou
A zdaleka nemusí jít jen o cestu příjezdovou

Co mě přístupová cesta bude stát?

Výše úplaty za zřízení služebnosti si účastníci mohou stanovit mezi sebou. Pokud se nedohodnou, je možné, aby rozhodl soud.

Současně s jednorázovou úplatou za zřízení služebnosti může být také stanoveno nájemné, a to ať jednorázové, nebo pravidelné. Například jednou za měsíc, či jednou za rok.

Kromě těchto poplatků je též možné, že vlastníkovi příjezdové cesty budete muset přispívat na údržbu této cesty.

Posledním výdajem, který vás může (a nemusí) čekat, je jistota, kterou budete muset složit pro případ, že na přístupové cestě způsobíte škodu. O výši této jistoty může rozhodnout soud.

Zdroj: www.ČESKÉREALITY.cz, www.shutterstock.com

Další články

Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost

Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.

Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou

Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.

Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?

Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.

Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky

V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.

Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR

Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!

Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?

Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.

TOPlist