Návod, jak přepsat elektřinu nebo plyn z původního majitele či nájemce
Stěhujete se do nové domácnosti nebo pronajímáte svou nemovitost? Nejspíš se nevyhnete přepisu elektřiny nebo plynu z jedné osoby na druhou. Postupy při řešení různých typů přepisů se liší. Kdy, co a jak zařídit vám proto prozradíme v článku.
Co přesně znamená přepis energií a proč si ho neplést s běžnou změnou dodavatele
Ať už se stěhujete do podnájmu, nebo jste si koupili nový byt, v obou případech nejspíš budete řešit přepis energií. Je nutné, abyste měli energie pod dohledem a platby šly za vámi.
Každé odběrné místo neboli domácnost má smlouvy na energie uzavřené pouze na jednu osobu, kdy tato osoba má vždy nějaký vztah k nemovitosti. Například v podnájmu, kam se stěhujete, bude mít pravděpodobně energie na sebe napsané majitel, tady se můžete domluvit na jejich přepisu. Při koupi bytu nebo domu je ale tento přepis nezbytný.
Mnoho lidí si plete přepis energií s běžnou změnou dodavatele. Rozdíl je zásadní. Při změně dodavatele energií dochází, ano, ke změně dodavatele. Při přepisu energií měníme osobu, na kterou jsou energie napsané. Dodavatel zůstává stále stejný.
Pokud byste chtěli změnit dodavatele i osobu, na kterou je napsaná nynější smlouva elektřiny či plynu, jedná se o přepis se změnou dodavatele. O něm píšeme o něco níže.
V jakých případech se můžete setkat s přepisem
Velmi častou situací, kdy se přepis energií řeší, je právě stěhování. Konkrétně koupě, prodej nemovitosti, ukončení nájmu či nový podnájem.
Samozřejmě se s přepisem můžete setkat i jindy. Třeba v případě, kdy osoba, na kterou jsou energie napsány, zesnula. Nebo když vám někdo daruje nemovitost, například vaše babička.
My se zaměříme na nejčastější situaci, stěhování:
- Z pohledu nového nájemce
- Z pohledu nového majitele nemovitosti
Jaký je postup při přepisu energií a co je potřeba doložit
Na začátku je třeba si uvědomit, že trvá přibližně 30 dní, než dodavatel přepis vyřídí. Existující smlouvy na energie nelze přejímat. Původní majitel či nájemník musí ukončit svůj závazek, tedy smlouvu u dodavatele, a vy si pak můžete na to stejné odběrné místo uzavřít zcela novou smlouvu.
Systém kontroly, například od OTE, nedovolí, aby existovaly dvě smlouvy na elektřinu na stejné odběrné místo. Jednoduše nemůžete mít na jeden byt napsané dvě smlouvy na elektřinu na různé zákazníky.
K zrealizování přepisů budou potřeba určité dokumenty, které je nutné dodavateli nebo zprostředkovateli doložit. Ve většině případů se jedná o stejné dokumenty, například doložení vztahu k nemovitosti, plná moc, vyplněný formulář dodavatele, nebo předávací protokol. Je možné, že v určitých situacích bude potřeba ještě něco navíc, to vám přiblížíme níže.
Přepis energií v případě, kdy smlouva zůstává u stejného dodavatele
Jak jsme již zmiňovali, nelze převádět existující smlouvy, a to ani v případě, že se jedná o řešení přepisu u stejného dodavatele energie.
V tomto případě budete potřebovat:
- Plnou moc bývalého zákazníka (majitele/nájemce) – je potřeba z důvodu, aby se mohla vypovědět existující smlouva nebo k zastupování na distribuci
- Plnou moc nového majitele/nájemce – nezbytná kvůli zastupování dodavatele u distributora nebo případných úřadech
- Doložit vztah k nemovitosti nového zákazníka – může se jednat o nájemní smlouvu, kupní smlouvu nebo výpis z katastru nemovitostí
- Předávací protokol – na tomto dokumenty by měly být sepsané stavy a měřiče, které si mezi sebou účastníci přepisu předávají
- Formulář, který dodavatel vyžaduje vyplnit k uskutečnění přepisu – tyto dokumenty najdete přímo na stránkách vámi vybraného dodavatele
Přepis se změnou dodavatele energie
Potřebujete stejné dokumenty jako v předchozím případě, jen s tím rozdílem, že novému dodavateli, u kterého jste neměli smlouvu, musíte doložit ukončení minulé smlouvy s dodavatelem. To znamená, že minulý zákazník si ukončí smlouvu sám a vám stačí akceptace o ukončení od dodavatele nebo potvrzení dodavateli, že má ukončeno. V jiných případech může nový dodavatel ukončit smlouvu za zákazníka, ale hrozí zde pokuta za nedodržení závazku, protože je smlouva ukončena dříve.
Pokud nechcete zůstávat u dodavatele, kterého měl nynější majitel či nájemce, samozřejmě si můžete vybrat nového. S tím vám jednoduše pomůže asistent Enkidoo, který díky chytrému Indexu prověří dodavatele elektřiny či plynu za vás.
U přepisů energií se můžete setkat s různými situacemi, které vyžadují další doložené dokumenty nebo trochu jiné řešení. Rozebereme vám 3 nejčastější situace.
Co dělat, když je bývalý nájemce k nezastižení
Může se stát, že nájemce zmizí z bytu jako pára nad hrncem a není možné jej kontaktovat pro přepis energií. Potřebujete pak čestné prohlášení, které podepíše majitel nemovitosti. V tomto dokumentu je popsáno, že bývalý nájemce trvale opustil byt a není možné jej zastihnout či kontaktovat. Podepsaný musí být majitel bytu či domu. Čestné prohlášení se poté dokládá dodavateli.
U odběrného místa zůstal dluh a hrozí odpojení elektroměru či plynoměru
Když se nastěhujete do podnájmu nebo vašeho nového domu, může se stát, že má předchozí obyvatel dluh u dodavatele či distribuce. Hrozí vám odpojení měřiče nebo zastavení přísunu energie na dálku. V tomto případě se nemusíte obávat, že by situace nešla vyřešit bez předchozího majitele nebo nájemce. Stačí, abyste si u nového dodavatele zažádali o přepis a doložili potřebné dokumenty s čestným prohlášením.
Jediný rozdíl, který pocítíte, je to, že přepis může trvat trochu déle, protože dodavatel bude muset na distribuci a OTE žádat jiným způsobem.
TIP: Pokud jste majitelem, který svou nemovitost pronajímá, můžete se částečně ochránit před případnými většími problémy s neplatiči. Do smlouvy o nájmu zahrňte, že nájemník uhradí náklady za opětovné připojení měřiče, pokud nebude plnit své závazky vůči dodavateli energie.
Jak pohlídat zálohy od nájemců
Jako majitel pronajímaného bytu nebo domu můžete předejít problémům tak, že při každé kontrole bytu budete chtít po nájemci doložit, že zálohy skutečně platí.
Z důvodu velkých změn na energetickém trhu a zvyšování cen dejte také pozor na zvyšování záloh, a to i v případě, že nemá nájemník energie psané na sebe. Vyhnete se vysokým nedoplatkům.
TIP: Pokud se bojíte, že se z nájemce stane dlužník, zahrňte do smlouvy i to, že ze zaplacené kauce můžete uhradit dlužné částky na energiích.
Pokud jste dočetli až sem, tak už víte, že přepis energií není zrovna jednoduchý a rychlý proces. Ulehčit vám ho může asistent Enkidoo, který vám pomůže jak s výběrem nového dodavatele, tak i se samotným přepisem.
Enkidoo.cz, PREzákaznická, a. s.
Na hroudě 1492/4, 10000 Praha
Tel: +420 267 054 735
Další články
Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost
Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.
Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou
Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.
Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?
Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.
Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky
V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.
Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR
Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!
Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?
Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.