Je stále třeba znalecký posudek?
Podle NOZ (Nového občanského zákoníku) již není potřebné vyhotovení znaleckého posudku. Díky tomu sice můžete ušetřit za jeho vyhotovení pár tisíc, nicméně je tu několik důvodů, proč si jej přeci jen nechat vypracovat. Jaké jsou tyto důvody? A jak na něj?
Co obsahuje znalecký posudek?
Znalecký posudek popisuje nemovitost ze všech stran. Odhadce v posudku popíše veškeré parametry domu, lokalitu, zaznamená vlastnická práva, omezení vlastnických práv, stáří nemovitosti, energetickou náročnost budovy, materiál zdiva, technický stav…zkrátka vše, co je ve spojitosti s nemovitostí důležité.Zároveň jsou v posudku uvedeny podobné nemovitosti a jejich cena, s nimiž lze posuzovanou nemovitost porovnat. Odhadce při vypracovávání znaleckého posudku pracuje podle předepsaného postupu a vychází v některých částech z hodnot, které jsou předepsané ('tabulkové').
Může se lišit cena stanovená ve znaleckém posudku od ceny tržní?
Samozřejmě! Znalec vychází z 'tabulkových' hodnot, které může v posudku do jisté míry uzpůsobit konkrétní nemovitosti. Nicméně v některých bodech se musí držet předepsaných hodnot.Proto se tzv. odhadní a tržní cena může lišit i v rámci desítek až stovek tisíc, vzácně i miliónů korun.
Kolik znalecký posudek stojí?
Cena za znalecký posudek není zákonem stanovena. Znalec si účtuje za vypracování znaleckého posudku smluvní cenu, která se obvykle pohybuje v rozmezí okolo 5000,- Kč (ceny se pohybují mezi 3500,- Kč - 5500,- Kč) za byt či dům. Za pozemek tato částka bude znatelně nižší. U některých znalců lze dohodnout snížení ceny v závislosti na kvalitě připravených podkladů.Změny podle Nového občanského zákoníku
Nově si poplatník daně může zvolit, podle které hodnoty mu bude vyměřena daň. Tedy může si zvolit zda:1. Nechá si vypracovat znalecký posudek…. Základ daně bude vycházet z porovnání sjednané ceny (ceny, za níž se nemovitost prodala) pouze vůči 75% zjištěné ceny uvedené ve znaleckém posudku. Jednoduše řečeno je možné, že díky tomuto postupu bude vyměřená daň nižší, než jak by nastalo v situaci popsané v druhém bodě. Sice budete muset vynaložit výdaje na vypracování dříve povinného znaleckého posudku, nicméně o tuto částku vám bude ponížena daň, jíž budete muset uhradit. Jinými slovy řečeno, daň bude činit např. 40 000,- Kč, znalecký posudek vás stál 5000,- Kč. Daň zaplatíte ve výši 35 000,-Kč.
2. …či nechá finanční úřad, aby daň vyměřil podle tzv.srovnávací daňové hodnoty. Tou se myslí buť 75% směrné hodnoty, což je údaj zjištěný správcem daně vycházející z ceny místně obvyklé (stanovuje se na základě druhu, účelu, polohy, stavu, stáří, vybavení a stavebně technických parametrů nemovité věci), anebo 75% zjištěné ceny.
Co je třeba mít k vypracování znaleckého posudku?
Nejlépe všechno, co máte. Samozřejmě, že vypracování znaleckého posudku na byt bude snadnější než ocenění rozsáhlého komerčního objektu. A z toho vyplývá, že na takový byt bude třeba i méně dokumentů.Budete tedy potřebovat:
- list vlastnictví
- snímek z katastrální mapy
- projektovou dokumentaci, případně dokumentaci rekonstrukce
- fotografie nemovitosti
- kupní smlouvu, případně jiný nabývací titul (např.soudní rozhodnutí, doklady z dědického řízení apod.)
- Smlouvy, na jejichž základě bylo omezeno vlastnické právo, např. smlouva zřizující věcné břemeno chůze a jízdy či věcné břemeno vedení. Dále pak například zástavní smlouvy takových orgánů, jakými jsou banky v případě, že jste nemovitost financovali hypotékou a hypotéku stále nemáte splacenou.
- Rozhodnutí jiných orgánů o omezení vlastnického práva. Tedy pokud některý druh zástavy či třeba exekuční příkaz k prodeji nemovitosti byl na nemovitost zapsán nezávisle na vůli vlastníka.
- Platné nájemní smlouvy související s nemovitostí.
- PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy).
- Stavební povolení, ohlášení stavby a kolaudační rozhodnutí.
- Geometrický plán, pokud ještě rozdělení pozemků dle jeho obsahu není zaneseno do katastru nemovitostí.
- Kolaudační rozhodnutí.
- Případně jakékoli další existující dokumenty související s nemovitostí.
Pokud však některý z výše zmíněných dokumentů nebudete mít, odhadce vám pomůže dané dokumenty zajistit, či je sám obstará. Případně znalecký posudek vypracuje bez nich.
Jak probíhá vypracování znaleckého posudku?
Odhadce si s vámi domluví termín, kdy se na danou nemovitost přijede podívat a pořídí fotografie nemovitosti. Pokud není k dispozici stavební dokumentace, bude muset odhadce některé informace zaznamenat podle fyzického stavu nemovitosti. Čím více podkladů od vás získá, tím jednodušší a rychlejší bude jeho práce. Většině odhadců trvá vypracovat znalecký posudek maximálně do 14 dní. Záleží na jejich momentální vytíženosti a časových možnostech.Zdroj: www.ČESKÉREALITY.cz, www.shutterstock.com
Další články
Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost
Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.
Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou
Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.
Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?
Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.
Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky
V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.
Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR
Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!
Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?
Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.