Jaké problémy přináší bydlení v satelitech?

8. 11. 2017 | Markéta Mazancová

Zvažujete i vy stavbu katalogového domku někde na okraji města nebo přímo v satelitním městečku? Potom si to dobře promyslete. Pokud se pro tuto kombinaci rozhodnete, dobře zvažte lokalitu a druh domu. Tedy pokud se nechcete odsoudit k celoživotnímu řízení auta - i pro deset rohlíků a mléko se jinak nedostanete (o školce, škole či práci ani nemluvě). Ale jsou tu i další ,,ale”, na která si je třeba dát pozor.

1. První „ale” - urbanistické řešení okolí

Než koupíte parcelu, zjistěte si následující:
Je v plánu vybudovat chodníky, či již jsou vybudované? Je kam jít na procházku, nebo jsou všechny ulice slepé?


Developerovi nezáleží na tom, jak se vám bude žít. Jeho prioritou je vytěžit co nejvíce peněz z každého prodaného metru. Průchodné ulice by ukously z metrů stavebních parcel, které by se nedaly prodat. Stejně tak chodníky, pokud je nevyžaduje stavební úřad, nemá developer důvod si zbytečně zvyšovat náklady. 
Jak daleko to je na autobus a jak často jezdí?

Dalším nedostatkem je absence infrastruktury - většinou se z takových nových zástaveb stane město „duchů”- není tu nic kromě silnic a aut mířících ke svému katalogovému domku obehnanému plotem.

Jak daleko to budete mít do obchodu?

Výjimečně se někde setkáte s obchodem s potravinami, ale to velmi zřídka. Za ostatní občanskou vybaveností si budete muset dojet.

Novostavby řadových rodinných domů
Novostavby řadových rodinných domů

2. Druhé „ale” - všechno je jinak, než má být

Katalogové domky často neřeší okolí. Proto si dejte pozor na na následující:
  • Terén - tedy dům určený na rovinu nestavte do prudkého svahu a nerovnejte kvůli tomu terén. Raději si vyberte jiný dům. Přemýšlejte, kam dům natočíte a kam má okna - namísto krásného výhledu na celé široké okolí můžete koukat na severní stranu bez slunce, sousedovi do oken apod.. 
  • Orientaci na světové strany - a to hlavně kvůli sluníčku. S tím souvisí nejen příjemný pocit z interiéru a prosvětlenost, ale také teplo, které se sluncem přichází. 
  • Potřeby rodiny - je škoda, když už si chcete postavit dům svých snů, spokojit se s řešením, které vám není šité na míru. Jasně si stanovte, co je pro vás ideální.
  • Velký pozemek, kde zahrada chybí. Ano, nebude tu, pokud doprostřed pozemku umístíte dům a ze zahrady zůstanou jen chodníčky okolo domu, případně kousek pozemku před či za domem. Zjistěte si, jaké jsou regulace stavebním úřadem, někdy regulativa přikazují, jak daleko od okraje pozemku musí být dům postaven. Zvláště u malých pozemků je třeba maximálně přemýšlet a plánovat. Existuje mnoho minimalistických řešení bydlení, z nichž je možné čerpat inspiraci.

3. Třetí „ale”- cena

Vlastní projekt od architekta či projektanta vás ve výsledku může vyjít na stejnou cenu jako u katalogového domku. Ano, sice zaplatíte více za 'papír,' ale ušetříte jinde a výsledek může být o mnoho lepší. Tvůrce vize vašeho budoucího domu má možnost vybrat levnější materiály - což neznamená méně kvalitní, a navrhnout nespočet úsporných řešení. U typových domků zbytečně zaplatíte například za samoúčelnou členitost střechy či nesmyslnou fasádu.

Architektura je dlouhodobá a jen tak nemizí:

Sbírejte inspiraci. Naši předkové nebyli hloupí. Dobře věděli, jak správně bydlet. Také v dřívějších dobách nebylo možné, aby developer rozhodoval o tom, co se stane s našimi městy. I na malých pozemcích o velikosti okolo 400 m2 mohla vzniknout velká zahrada a vyrůst dům s dostatkem soukromí a slunce. Stačilo postavit dům co nejvíce na okraj pozemku a správně ho natočit ke slunci. A pokud to tak udělala celá ulice, vzniklo příjemné místo k životu.

Ve zkratce lze říci, že katalogové domky většinou souvisejí se satelitními vesničkami. A celkové urbanistické řešení takových vesniček bývá celkem nelogicky uspořádané. Ne vždy, ale je třeba si na to dávat pozor.

Nejjednodušším řešením samozřejmě je nestavět dům v nekoncepční satelitní vesničce (jak již řečeno jsou i světlé výjimky). Je spousta lepších míst k bydlení. Ale když už to musí být a opravdu trváte na bydlení v nekoncepčním satelitu, raději oslovte architekta. A pokud vás neuspokojí ani architekt, vymyslete si všechno sami a požádejte projektanta s 'kulatým razítkem,' aby vám vaši vizi nakreslil. Projektanti mohou být o něco levnější než architekti, protože si největší kus práce uděláte sami - sami si vymyslíte svůj budoucí domov.

Nabízí se tedy tolik lepších možností a levnějších, nebo za srovnatelnou cenu, než postavit jeden nekoncepční dům doprostřed pozemku kdesi uprostřed ničeho. 
Návod v podstatě není složitý: dívejte se kolem sebe a použijte velkou dávku selského rozumu dříve, než se do samotné stavby pustíte. V žádném případě však tento článek nemůže říci, že veškerá satelitní výstavba, resp. developerské projekty, nemluvě o typové projekci, jsou špatně. Chce to prostě jen důsledně zvažovat a hledat.
Pořizujete si nové bydlení v satelitu a řešíte nové vybavení svého domova? Podívejte se na leták Kika, kde najdete širokou nabídku produktů a mnoho inspirace.
Zdroj: ČESKÉREALITY.cz, shutterstock.com

Další články

Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost

Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.

Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou

Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.

Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?

Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.

Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky

V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.

Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR

Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!

Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?

Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.

TOPlist