Jak udělat z nebytových prostor bytové?
Především v centrech větších měst v poslední době přibývá snahy o přeměnu nebytových prostor na bytové. Mohou jimi být například půdní prostory, prostory původních kočárkáren, sušáren a jiné, které byly v minulosti využívány jako prostory společné. Dalšími příklady mohou být prostory využívané ke komerčním účelům, jakými jsou například kanceláře. Jak udělat z nebytových prostor byty?
Změna užívání se řídí podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (Stavební zákon). Tento zákon říká, že změna způsobu užívání je možná pouze na základě písemného souhlasu či povolení stavebního úřadu.
Co určuje účel užívání prostor?
Účel prostoru, respektive budovy, je dán kolaudačním rozhodnutím, oznámením o užívání stavby či kolaudačním souhlasem. V případě, že budova kolaudaci nevyžaduje, je možné ji využívat k účelu uvedeném ve stavebním povolením.Jak na to v případě již zkolaudované stavby?
Pokud se chystáte do přestavby nebytového prostoru, pravděpodobně budete potřebovat - dle charakteru stavby - stavební ohlášení nebo stavební povolení. Již v tomto dokumentu by měl být uveden účel, ke kterému bude prostor nadále sloužit. Následně stavební úřad projedná, zda tento návrh splňuje všechny požadavky a stavební povolení vydá, či nikoliv.V případě, že je potřeba změnit způsob užívání v nebytovém prostoru, který nevyžaduje konstrukční změny, postačí podat oznámení o změně užívání.
To podává stavebnímu úřadu osoba, která má ke stavbě vlastnické právo, či prokáže, že má právo změnit užívání stavby.
Toto oznámení obsahuje:
- popis zamýšlené změny
- rozsah zamýšlené změny
- důsledky zamýšlené změny
- dokumentaci s vyznačením stávajícího a nového způsobu užívání jednotlivých místností a prostorů
- stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury, na kterou je stavba napojena, pokud to změna užívání stavby vyžaduje
- závazná stanoviska, případně rozhodnutí dotčených orgánů, pokud to vyžadují zvláštní předpisy
Jak na to v případě, že stavba ještě nebyla zkolaudována?
V případě, že by mělo dojít ke změně užívání stavby - či části stavby, která ještě nebylazkolaudována, je třeba, aby byla v souladu s územně plánovací dokumentací, cíli a úkoly územního plánování, s obecnými požadavky na výstavbu a v souladu s veřejnými zájmy. O změně účelu k jakému bude prostor sloužit, by mělo být rozhodnuto na základě stavebního povolení či ohlášení, které vydává stavební úřad.
Tedy pokud již nějaké stavební povolení, či stavební ohlášení máte, je třeba, abyste upravený návrh řešení předložili stavebnímu úřadu, který posoudí, zda je toto řešení možné.
Pokud stavební úřad vydá nové stavební povolení s touto změnou, prostor bude při kolaudaci posuzován jako bytový.
Musí se ke změně užívání vyjadřovat další strany? Například sousedi?
Nemusí, ale mohou. V 30-ti denní lhůtě, kterou má stavební úřad na posouzení navrhované změny, stavební úřad informuje dotčené subjekty - tedy například sousedy, o nichž usoudí, že by je změna mohla ovlivnit. Během této doby mohou sousedé vznést námitku proti navrhovanému řešení. Poté už je jen na stavebním úřadu, zda námitku uzná, či zamítne. Tedy soused, který by náhodou chtěl zmařit vaši snahu o změnu, aby se vám pomstil za to, že máte lepší auto, nemusí tak úplně uspět. Nicméně je nepříjemná doba, o kterou se celá záležitost protáhne.V případě změny nebytového prostoru na bytový by se jen těžko hledala opodstatněná námitka, díky níž by bylo sousedovi dáno za pravdu. Tedy v případě, že by se změnou nesouvisely větší stavební úpravy.
Je možné bydlet v nebytovém prostoru? Či nebytový prostor pronajmout k uspokojení bytových potřeb nájemce?
Podle zákona není možné bydlet v prostoru, který není kolaudačním rozhodnutím určen k bydlení. Ze stejného důvodu ani není možné takový prostor k bydlení pronajmout.Co musí splňovat byt?
Technické parametry, které musí byt splňovat, jsou celkem široké téma. Nejsnazší cesta, jak si ověřit, zda ve vašem konkrétním případě je tato změna možná, je zajít se informovat na stavební úřad. Ten vám případně sdělí, které změny by musely být provedeny, aby změna užívání mohla být provedena.Nejčastějšími komplikacemi mohou být:
- nedostatek přístupu denního světla - tedy okna jsou například příliš malá
- nevyhovující umělé osvětlení v místnostech bez přístupu denního světla
- nevyhovující větrání. Tedy není možné zajistit dostatečný přístup vzduchu zvenčí
- nadměrný hluk a vibrace z okolí
- bezpečnost a užívání prostor souvisejících - tedy například, že chodba, která vede k bytu, je dostatečně široká a bezpečná
Zdroj: www.ČESKÉREALITY.cz, www.shutterstock.com
Další články
Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost
Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.
Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou
Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.
Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?
Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.
Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky
V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.
Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR
Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!
Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?
Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.