Hypotéky si z příjmů domácností ukrajují stále méně

18. 6. 2012 | Libor Ostatek, GOLEM FINANCE s.r.o.

Klesající úrokové sazby významnou měrou pomáhají ke stále lepší dostupnosti vlastnického bydlení, která je v tuto chvíli na nejlepší úrovni v historii. Lidé, kteří si pořizují bydlení na hypotéku, v tuto chvíli na měsíční splátku již vynaloží méně než 1/3 svého měsíčního příjmu. 

Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká rodina na měsíční splátku hypotéky, v uplynulém měsíci klesl pod hranici 30 procent. Přitom ještě v roce 2009 se pohybovalo zatížení domácností měsíční splátkou hypotéky na úrovni 50% - tedy poloviny měsíčního příjmu.

Na úrovni regionů potom nejlepší dostupnost bydlení vykazuje díky nízkým průměrným cenám bytů Moravskoslezský a především potom Ústecký kraj, kde průměrná domácnost ze svého měsíčního příjmu vydá na splátku 85% hypotéky zhruba 13% (m/m -0,4 p.b.) průměrného příjmu v tomto regionu. Nejméně dostupné vlastnické bydlení, i přes vyšší průměrné příjmy, vykazuje region hlavního města, kde index díky vysokým cenám bytů i nadále zůstává nad úrovní 50%.

Tip: Podrobnější statistiky naleznete na stránkách www.golemfinance.cz v sekci DOSTUPNOST BYDLENÍ.

Stále se zlepšující trend vykazují také statistiky indexu návratnosti bydlení (INB), který vyjadřuje, kolik let by domácnost musela spořit všechny své příjmy, aby si mohla pořídit byt s definovanými parametry. Ve většině krajů ČR v uplynulém měsíci došlo ke zlepšení, takže v průměru za celou ČR došlo v květnu ke zkrácení (v grafu zeleně) průměrné doby návratnosti ze 4,26 na 4,18 let.

Na regionální úrovni jsou výsledky velice podobné, jako v případě dostupnosti bydlení. Nejlepší úroveň návratnosti investovaných prostředků do vlastního bydlení vykazuje Ústecký kraj. Na opačném konci je Praha, Jihomoravský a Královehradecký kraj.

Z výše uvedených statistik jednoznačně vyplývá, že současná situace na realitním a hypotečním trhu je vhodná k pořízení vlastního bydlení, neboť dostupnost je nejlepší za posledních několik let.

Poznámka: zelená barva v regionálních grafech znamená meziměsíční zlepšení dostupnosti / návratnosti bydlení, modrá stagnaci a červená zhoršení.

Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o., www.realitycechy.cz


Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com

GOLEM FINANCE s.r.o.

GOLEM FINANCE s.r.o.
Jeremenkova 763/88, 14000 Praha
Tel: +420 272 103 218

Další články

Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost

Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.

Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou

Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.

Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?

Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.

Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky

V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.

Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR

Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!

Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?

Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.

TOPlist