Domy za euro nejsou pro chudé. Do tří let musíte provést rekonstrukci
Opravdu je možné získat na základě kupní smlouvy v konkrétních lokalitách Itálie, ale již i jiných zemí, dům za pouhé jedno euro. Má to ale háček, zájemce musí obci (městu) předložit plány na celkovou rekonstrukci. A tu musí provést obvykle do tří let od podpisu kupní smlouvy. Někde pak musí začít do tří až čtyř měsíců, jinde do jednoho roku. Pokud si někdo myslí, že se tím dá vyřešit třeba problém s bydlením mladých, žije v omylu.
Zachránit chátrající domy a zároveň oživit opuštěné historické centrum
Program „Casa a 1 euro“ již běží pěknou řádku let, začalo to sicilským městečkem Salemi v provincii Trapani, kde se radní usnesli, že je třeba zachránit chátrající domy a zároveň oživit opuštěné historické centrum. Poté následovalo městečko Gangi v provincii Palermo a už to běželo . Přidala se další města a vesnice v Itálii a levné domy lze dnes získat například i ve Francii, Španělsku a Řecku. Ovšem za pouhé 1 euro získáte většinou jen ruiny v katastrofálním technickém stavu. Domy v lepším stavu lze získat za zhruba 100 tisíc korun a více v závislosti na lokalitě. Někde se pořádají i dražby, které sice mohou začít na extrémně nízké sumě, ale…
Jednotná pravidla neexistují
Jednotná pravidla přitom neexistují, každá obec má pro prodej levných domů určena vlastní pravidla. A v naprosté většině případů jsou levné domy nabízené pouze lidem, kteří v nich chtějí trvale žít. Narazit lze i na podmínku v podobě vratné kauce ve výši cca 2000 až 5000 eur, která má být zárukou (pojistkou), že rekonstrukci dokončíte ve smluvně určeném termínu. V jiných lokalitách postačí pojištění nemovitosti na hodnotu cca čtyři tisíce euro s ročním pojistným cca sto euro. Ale jak již bylo napsáno, podmínky se obec od obce liší. Nic není zaručené.
Navíc musí zájemce o takový dům počítat i s různými poplatky souvisejícími s koupí nemovitosti. Většinou jde o poplatky vázané ke smlouvám, povolením, případně ke zřízení italského daňového čísla. Každoročně je také třeba platit daň z nemovitosti, kdy jde řádově o stovky eur. Naopak platí, že pokud dům renovujete citlivě vůči životnímu prostředí, lze na daních výrazně ušetřit.
Kde najdete domy za euro?
A kde domy za euro najdete? Existuje více webů, kde lze o takových domech získat informace, například casea1euro.it. Vytvoříte si tak alespoň rámcovou představu. Případný zájemce o koupi konkrétního domu, nebo domu v konkrétní lokalitě, by se však měl vždy obrátit přímo na obec. Vlastně musí, jinak to nejde. Příslušné formuláře k vyplnění by měly být na webových stránkách obcí. Poté se jakožto kupující zavážete dům koupit a renovovat za obcí určených podmínek. A většina obcí požaduje návštěvu místa a prohlédnutí domu předem. Prostě nejde o jednoduchý prodej přes internet. Nabídka může začínat i na dvou eurech a může dokonce jít i o dražby.
Nejvíce domů za jediné euro je v nabídce na Sicílii, zde se do programu zapojilo již více jak 10 obcí: např. Troina, Sambuca, Cammarata, Castiglione de Sicilia, Salemi, Delia, Augusta, Racamulto, Itala, Bivona, Pratola Peligna, Oyace, Biccari a Mussomeli.
Za euro nelze získat levné bydlení
V žádném případě ale nesmí zájemci počítat s tím, že získají extrémně levné bydlení. Rekonstrukce ruiny za pouhé euro může řádově vyjít do podoby, jakou obec požaduje, i na mnoho set tisíc euro. Nebo vám bude nabídnuta v podstatě neobyvatelná troska či bouda malých rozměrů, jejíž rekonstrukce sice nevyjde draho, ale žít zde? Záleží vždy na velikosti nemovitosti, jejím stavu, požadavcích obce a vlastních schopnostech. Bez peněz to ovšem rozhodně nepůjde a doba na rekonstrukci je natolik krátká, že si na ni v podstatě nelze stačit vydělat a našetřit. O zbohatnutí nemluvě. Kdo má však dobrodružnou, neklidnou povahu a nějaké rozumné peníze na straně, určitě tak může vyplnit alespoň kousek svého života. A možná i promarnit.
Mimochodem, levné nemovitosti v Itálii můžete najít i bez mýtického jednoho eura. To samé platí o Španělsku. A na východ od nás se můžete porozhlédnout třeba v Bulharsku a dokonce i v Chorvatsku.
Lákavá nabídka, kterou se vyplatí odmítnout
Na druhou stranu ale skeptici rozhodně hovoří o lákavé nabídce, kterou se vyplatí odmítnout. V místech, kde se domy prodávají, totiž dosti rychle vymírá život. Lidé odsud utíkají, klima je neutěšené, pracovní příležitosti žádné. Jedině ty virtuální.
Zdroj: msoucek.cz, CESKESTAVBY.cz, casea1euro.it, fotrnatripu.tv, ceskereality.cz.
Další články
Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost
Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.
Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou
Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.
Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?
Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.
Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky
V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.
Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR
Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!
Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?
Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.