Co je právo stavby?

6. 1. 2015 | Markéta Mazancová

Nový občanský zákoník přišel s celou řadou novinek, včetně zavedení práva stavby (§1240 a násl.).Tato změna vznikla z důvodu snahy o sjednocování vlastnických práv pozemků a staveb. Tedy pozemek a stavba by od 1.1.2014 neměly mít rozdílné vlastníky a veškeré změny v NOZ (Nový občanský zákoník), by měly směřovat k sjednocování těchto dvou nemovitostí. A proto, pokud se vlastník pozemku dlouhodobě nechystá stavět na svém pozemku, může pozemek přenechat jiné osobě, aniž by jej musel prodat.

Historie práva stavby

Právo stavby však není v České republice žádnou novinkou. Do vzniku občanského zákoníku z roku 1964 právo stavby existovalo a až tvůrci tohoto zákoníku se rozhodli právo stavby opomenout zcela. Očekávali, že tato úprava zákoník zestruční a zjednoduší. V NOZ je toto právo opět obnoveno. Jedná se totiž o velice užitečný prostředek, který je úspěšně využíván v mnoha evropských státech.

Co je právo stavby?

Právo stavby znamená, že osoba (stavebník), které toto právo náleží, je oprávněna si na pozemku, případně pod pozemkem, postavit stavbu a to jak stavbu novou, tak stavbu již existující zrekonstruovat. A nadále tuto stavbu užívat a toto právo je vloženo do katastru nemovitostí. Čili na katastru vidíte, že na pozemku stavba je, ale ve skutečnosti na pozemku žádná budova stát nemusí. Jedná se ve své podstatě o takovou 'právní bublinu,' která s pozemkem neodmyslitelně souvisí. 

Pozemek
Pozemek

Doba, na kterou lze právo stavby zřídit

Právo stavby je možné zřídit na dobu maximálně 99 let a vztahují se k němu stejná dědická práva, jako ke všem ostatním předmětům dědictví. Po uplynutí této stanovené doby přechází stavba do vlastnictví vlastníka pozemku. Nicméně vlastník pozemku je povinen stavebníkovi zaplatit takovou částku peněz, jakou v době uplynutí lhůty zřízení práva stavby stavba má.

Obchodovatelnost práva stavby

Právo stavby a s ním všechna související práva jsou plně obchodovatelná. Tedy pokud vlastník pozemku pozemek prodá, právo stavby tím nezaniká. Zrovna tak právo stavby může být kdykoliv prodáno. Toto právo je podle zákona považováno za nemovitost a je s ním tedy tak nakládáno. A proto na právu stavby může být zřízeno například i zástavní právo
Nicméně, co se týče obchodovatelnosti, existuje zde předkupní právo. Tedy pokud se vlastník pozemku rozhodne pozemek pod stavbou prodat, je nejprve povinen jej nabídnout vlastníkovi práva stavby. A naopak. Pokud se stavebník rozhodne právo stavby prodat, je nejprve povinen nabídnout stavbu majiteli pozemku. Platí zde stejné zákony jako pro jiná předkupní práva.

Stavba rodinného domu
Stavba rodinného domu

Jak lze právo stavby zřídit?

Právo stavby je nejčastěji zřízeno pomocí smlouvy a to za úplatu. Nicméně právo stavby může být i vydrženo, nebo může vzniknout na základě správního rozhodnutí. Podle podmínek ve smlouvě může dojít i k situaci, že pokud stavba nezapočne do určité lhůty, právo stavby zaniká. Toho je uplatňováno například pro případ dědického řízení a to jak vhledem k vlastníkovi pozemku, tak vzhledem ke stavebníkovi.

Kdy se práva stavby nejčastěji využívá?

Je to v drtivé většině především u komerčních staveb. Komerční budovy často mají mnohem nižší životnost než 99 let a je případně relativně snadné je odstranit.

Novostavby rodinných domů
Novostavby rodinných domů

Zdroj: www.ČESKÉREALITY.cz, www.shutterstock.com

Další články

Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost

Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.

Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou

Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.

Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?

Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.

Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky

V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.

Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR

Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!

Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?

Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.

TOPlist