Český developer staví byty v Mongolsku
Kolaudací a předáním bytů do užívání skončila pro FINEP v Mongolsku první etapa výstavby bytů ve městě Erdenet. FINEP zde postupně postaví celkem 2 000 nových moderních bytů. První etapu výstavby tvoří 2 bytové domy s celkem 126 byty. Celková rozloha všech etap projektu je 44 hektarů, celková výše investice cca 2 miliardy korun.
„Investiční projekt v zahraničí s sebou vždy přináší složitější procesy a mnohá překvapení, o to více, pokud se projekt realizuje v zemi, která je kulturně, společensky ale také obchodně tak odlišná, jako je tomu v případě Mongolska,“ říká Pavel Rejchrt, předseda představenstva mongolské společnosti IKH KHAADIN TSUVAA (karavana kráčejících chrámů). Přesto společnost FINEP po celou dobu realizace první etapy nezaznamenala výraznější komplikace, naopak se setkávala se zájmem ze strany místních společností, ale například také médií. Zajímavá byla pro FINEP také zkušenost s jiným přístupem k výstavbě, než je tomu například v České republice. „V Mongolsku je situace zcela odlišná – město a stát vytváří pro rozvoj podmínky a také pravidla. Výstavba není brána jen jako komerční aktivita, ale jako část rozvoje společnosti, a proto aktivita developera je zde velmi vítána,“ popisuje jeden z rozdílů Rejchrt.
Kromě vlastního projektu pomáhá FINEP také s Územním plánem Ulánbátaru
Finep v projektu vsázel na propojení českých odborníků s mongolskými, využíval také místní subdodavatele, kteří projekt po stavební stránce zajišťují pod dozorem expertů společnosti FINEP. Ti byli osloveni také pro další zajímavou činnost – ve spolupráci s představiteli místní samosprávy a díky svým zkušenostem z Prahy konzultují vznikající Územní plán hlavního města Mongolska – Ulánbátaru. Jeho cílem je postupná urbanizace 18 velkých územních celků – tzv. jurtovišť. Bydlení v tradičních jurtách představuje mnoho problémů a omezení. Příkladem je absence místních sítí - kanalizace, nedostatečná infrastruktura a především obrovské problémy se smogem, jelikož se v nich topí pevnými palivy. „Návrhy a připomínky k plánu, které odborníci společnosti FINEP připravili, byly již za týden v plné míře zapracovány do nově vznikajícího územního plánu,“ podotýká generální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický. Jak dodává, FINEP i nadále v této spolupráci pokračuje.
O projektu „Euro Eko Tugul“ v Erdenetu
Projekt vzniká v rámci celostátního programu, jehož cílem je vyřešit naléhavý nedostatek bydlení pro místní obyvatele. Více než 75% mongolské populace žije v tradičních jurtách, které dnes již nevyhovují podmínkám moderního života. Vládní program počítá s výstavbou 100 tisíc nových bytů v Erdenetu a v hlavním městě Ulánbátaru.Projekt Euro Eko Tugul realizuje společnost FINEP ve spolupráci s místními partnery, zastřešenými ve společnosti Ikh Khaadyn Tsuvaa (česky Karavana Kráčejících Chrámů). 1. etapa výstavby čítá 126 bytů, kompletní projekt pak 2 000 nových bytů. Celková rozloha celého projektu je 44 hektarů - Projekt se nachází v Erdenetu (3. největším městě Mongolska), žije zde 85 tisíc obyvatel, město je vzdáleno 420 km od Ulánbátaru.
Základní fakta o Mongolsku
Mongolsko zaujímá plochu 1 566 500 km2 (dvacetkrát více než ČR), ale vzhledem ke svým (pouze) 2,7 milionům obyvatel je státem s nejnižší hustotou zalidnění na světě. V hlavním městě Ulánbátaru žije 1,8 mil. lidí, 400 tisíc obyvatel Mongolska bydlí v bytech, tzv. „Chruščovkách“, které byly postaveny v dobách Sovětského svazu, 300 tisíc obyvatel bydlí v panelových bytech. Více než 2 miliony obyvatel stále bydlí v tradičních jurtách, které tvoří celé čtvrti – tzv. jurtoviště. Topí se v nich pevnými palivy, což v městech zapříčiňuje smog, jeden z hlavních problémů, se kterým se dnešní Mongolsko potýká.Zdroj: www.finep.cz
FINEP CZ a.s.
Havlíčkova 1030/1, 11000 Praha
Tel: +420 800 500 506
Další články
Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost
Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.
Při výběru materiálu pro chaty u jezera Katlov byl Ytong jasnou volbou
Hledáte klidné místo poblíž vody s možností odpočinku, výletů do okolí či rybolovu a nechcete dělat kompromisy v ubytování? Tak právě pro vás jsou určené nové rodinné chaty u jezera Katlov, které proslavil u nás i ve světě známý rybář Jakub Vágner, tvář nového areálu Katlov Homes. Majitelkou a manažerkou areálu je jeho sestra Tereza Aster Vágnerová. Ona a její manžel Ing. arch. Petr Aster si pro hrubou stavbu nových chat vybrali pórobeton Ytong.
Vyplatí se nyní nákup hotelu nebo penzionu?
Lákala vás vždy představa, že budete podnikat v hotelnictví? V následujícím článku vám přiblížíme, zda se nyní vyplatí nákup hotelu nebo penzionu a proč je tak důležité jeho vybavení.
Villa Central v Janských Lázních nabízí komfort přímo u lanovky
V Janských Lázních vzniká luxusní horský apartmánový komplex Villa Central. Naprosto výjimečný je objekt z hlediska lokality. Nachází se jen třicet metrů od kabinkové lanovky skiresortu Černá hora.
Společnost KAPITOL a.s. buduje síť realitních makléřů pro celou ČR
Připojte se k úspěšnému teamu kapitálově silné společnosti a získejte skvělé podmínky pro své realitní podnikání!
Jak vyřešit spoluvlastnictví zděděné nemovitosti?
Zdědili jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti a chtěli byste se ho zbavit? To může být celkem oříšek, zejména pokud se neshodnete se všemi spoluvlastníky. V takovém případě existuje několik možností, jak postupovat, které zde přiblížíme.